Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
The Asher sofa has a unique frame with high-loft curved arms and a shaped back. Comfort comes from fiber back pillows, as well as four Blendown throw pillows. The enticing shape and deep seat creates a luxuriously restful statement.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 24 in and 60.96 cm |
|---|---|
| Ba | 73 in and 185.42 cm |
| Back Pillow | (2) Fiber, Knife-edge weltless with topstitch |
| Cubes | 82.25 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Cutandsewnumber | 1032-C56 |
| Fabric | 1032-002 |
| Fabric Shown | 1032-002 |
| Finish Shown | WDF – 712 Greige |
| Number Of Seat Cushions | 2 |
| Overall Product Height | 33 |
| Overall Product Width | 89 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Sofa |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 26 in and 66.04 cm |
| Seat Height | 16.5 in and 41.91 cm |
| Shipping Weight | 180.0 |
| Specialshoppage | Yes |
| Total Shipping Weight | 180.0 |
| Website Material | Fabric |
| Optionlink | P1056 and P1056Y |
| Seat Width | 73 in and 185.42 cm |
| Depth | 41.5 in (105.41 cm) |
| Height | 33 in (83.82 cm) |
| Width | 89 in (226.06 cm) |
| Block feet in Greige finish | Yes |
| Knife-edge pillow | Yes |
| Modern style | Yes |
| Shaped track arm | Yes |
| Throw pillows included | Yes |
Reviews
There are no reviews yet.