Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Casually sophisticated, the Astoria sofa features clean lines and soft, inviting curves. Welting distinguishes the elegant contours of the sloped, subtly tapered arms. A single down cushion offers plenty of room to relax, while fiber back pillows and blendown throw pillows add to the comfort. With its simple form and plush cushioning, this sofa offers luxury with a relaxed modern style.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 23.5 in and 59.69 cm |
|---|---|
| Ba | 80.5 in and 204.47 cm |
| Back Pillow | (3) Fiber Blendown, Knife-edge without welt |
| Com | 18.3 |
| Cubes | 106.21 |
| Cushion Content Details | Spring Inner Core, Polyfoam, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #4 Spring Down Cushion |
| Fabric | 1037-002 |
| Fabric Shown | 1037-002 |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 34 |
| Overall Product Width | 88 |
| Product Type | Sofa |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC4 – Insert |
| Seat Depth | 25 in and 63.5 cm |
| Seat Height | 16.5 in and 41.91 cm |
| Seat Width | 80.5 in and 204.47 cm |
| Shipping Weight | 190.0 |
| Total Shipping Weight | 190.0 |
| Website Material | Fabric |
| Hidden feet | Yes |
| Shelter arm | Yes |
| Knife-edge back pillows | Yes |
| Modern shelter sofa | Yes |
| Throw pillows included | Yes |
| Fabric Shown Discontinued | Discontinued |
| Depth | 39.5 in (100.33 cm) |
| Height | 34 in (86.36 cm) |
| Width | 88 in (223.52 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.