Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
The Billings power motion sofa features an updated classic club seating design. The track arms feature a unique fold-over padding that offers comfort, while stitched details on the sides and back give the sofa a unique look. Smooth power motion reclines the outer seats while headrests pop up for support.
Features
| Power Footrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Arm Height | 27 in and 68.58 cm |
|---|---|
| Ba | 77 in and 195.58 cm |
| Back Pillow | (3) Tight back with pop-up headrest |
| Cushion Product Name | Tight Seat |
| Leather | 321-220 |
| Leather Shown | 321-220 |
| Motion Type | Powered |
| Number Of Seat Cushions | 3 |
| Overall Product Height | 31 |
| Overall Product Width | 96 |
| Product Type | Power Motion Sofa |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 22.5 in and 57.15 cm |
| Website Material | Leather |
| Stitch detail | Yes |
| Padded track arm | Yes |
| Power footrest | Yes |
| Block feet | Yes |
| Wall-away recline | Yes |
| Center seat remains stationary | Yes |
| Transitional style | Yes |
| Tight back | Yes |
| Cubes | 36.5 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Seat Width | 77 in and 195.58 cm |
| Shipping Weight | 383.1 |
| Total Shipping Weight | 383.1 |
| Depth | 44 in (111.76 cm) |
| Height | 31 in (78.74 cm) |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–3B1MwJR—/mkzd5hv0rcd163zlii0e.pdf |
| Marketing Labels | Living_Billings Leather PM Sectional.pdf |
| Width | 96 in (243.84 cm) |
| Productionplant | Fully Made |
| $modifiedat | 20241021064837 |
Reviews
There are no reviews yet.