Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
The Cameron sofa invites comfort with its deeply padded, oversized arms, rounded corners and plush cushions. The roll-top back pillows boast deep 4-inch boxing on the sides. And a slightly reclined back panel provides a relaxing style.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 22.50 in and 57.15 cm |
|---|---|
| Ba | 79.50 in and 201.93 cm |
| Back Pillow | (3) Fiber, Roll top with 4″ boxing on sides |
| Cubes | 70.1 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Cutandsewnumber | 1674-CS7 |
| Fabric | 1674-120 |
| Fabric Shown | 1674-120 |
| Featuredwaysku | P1907A |
| Number Of Seat Cushions | 3 |
| Overall Product Height | 26.25 |
| Overall Product Width | 97.25 |
| Product Type | Sofa |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 23.00 in and 58.42 cm |
| Seat Height | 18.75 in and 47.63 cm |
| Shipping Weight | 200.0 |
| Total Shipping Weight | 200.0 |
| Website Material | Fabric |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Optionlink | P1907 and P1907Y |
| Seat Width | 79.5 in and 201.93 cm |
| Com | 22.8 |
| Depth | 38.50 in (97.79 cm) |
| Height | 26.25 in (66.67 cm) |
| Width | 97.25 in (247.02 cm) |
| Qty On Hand | 16 |
| $modifiedat | 20241021065921 |
Reviews
There are no reviews yet.