Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
With its graceful crescent shape and sophisticated design details, the Candace sofa offers luxurious comfort with elegant style. Classic elements like welt trim and button tufting create a refined, polished look, while sleek lines and track arms add contemporary appeal. The perfect mixture of traditional and modern style.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 25 in and 63.5 cm |
|---|---|
| Ba | 83 in and 210.82 cm |
| Back Pillow | (1) Tight back |
| Com | 15 |
| Cushion Content Details | Spring Inner Core, Polyfoam, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #4 Spring Down Cushion |
| Date Introduced | April 2019 |
| Division | Upholstery |
| Fabric | 1273-002 |
| Fabric Shown | 1273-002 |
| Featuredwaysku | B7276A|B7276C |
| Made To Order | Yes |
| Number Of Seat Cushions | 2 |
| Overall Product Height | 34.5 |
| Overall Product Width | 89 |
| Product Name Search | Candace Fabric Sofa |
| Product Type | Sofa |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC4 – Insert |
| Seat Depth | 24 in and 60.96 cm |
| Seat Height | 17 in and 43.18 cm |
| Shipping Weight | 185.0 |
| Total Shipping Weight | 185.0 |
| Website Material | Fabric |
| Welt Number | 1273-002 |
| Seat Width | 83 in and 210.82 cm |
| Round feet | Yes |
| Tight back | Yes |
| Specifications to change without notice | Yes |
| Track arm | Yes |
| Traditional style | Yes |
Reviews
There are no reviews yet.