Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Classic lines and extra-thick cushions define the Carver sofa. Well-balanced linear proportions deliver an engaging, clean design that merges seamlessly with modern and transitional styles. Sumptuous cushions are soft and inviting, while slender legs finished in polished stainless steel add a sleek finishing touch.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 22.5 in and 57.15 cm |
|---|---|
| Ba | 80.5 in and 204.47 cm |
| Back Pillow | (3) Fiber, Box-edge weltless border with topstitch |
| Com | 21.8 |
| Cubes | 105.11 |
| Cushion Content Details | Spring Inner Core, Polyfoam, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #4 Spring Down Cushion |
| Fabric | 1331-011 |
| Fabric Shown | 1331-011 |
| Fabric Shown Discontinued | Discontinued |
| Number Of Seat Cushions | 3 |
| Overall Product Height | 33.5 |
| Overall Product Width | 95 |
| Product Type | Sofa |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC4 – Insert |
| Seat Depth | 22 in and 55.88 cm |
| Seat Height | 17 in and 43.18 cm |
| Shipping Weight | 190.0 |
| Total Shipping Weight | 190.0 |
| Website Material | Fabric |
| Seat Width | 80.5 in and 204.47 cm |
| Box-edge pillow | Yes |
| Modern style | Yes |
| Polished stainless steel | Yes |
| Specifications to change without notice | Yes |
| Track arm | Yes |
| Depth | 40.5 in (102.87 cm) |
| Height | 33.5 in (85.09 cm) |
| Width | 95 in (241.3 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.