Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
The Colette sofa delivers clean, modern style and high-end comfort. Track arms form a tuxedo silhouette reminiscent of the Art Deco era, while horizontal lines create the stability and length found in contemporary forms. Designed with gracious scale and deep, luxurious seating, it features feather down cushions and three loose fiber back pillows. Tasteful and exquisitely crafted, this sofa elevates the style of any interior.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 28.5 in and 72.39 cm |
|---|---|
| Ba | 87 in and 220.98 cm |
| Back Pillow | (3) Fiber, Knife-edge without welt |
| Com | 17.6 |
| Cubes | 90.48 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Fabric | 1064-002 |
| Fabric Shown | 1064-002 |
| Featuredwaysku | P7427A |
| Finish Shown | WDF – 789 Portobello |
| Number Of Seat Cushions | 2 |
| Overall Product Height | 32.5 |
| Overall Product Width | 92 |
| Product Type | Sofa |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 23 in and 58.42 cm |
| Seat Height | 17.5 in and 44.45 cm |
| Shipping Weight | 160.0 |
| Specialshoppage | Yes |
| Total Shipping Weight | 160.0 |
| Website Material | Fabric |
| Seat Width | 87 in and 220.98 cm |
| Modern style | Yes |
| Knife-edge pillow | Yes |
| Tapered feet | Yes |
| Track arm | Yes |
| Specifications to change without notice | Yes |
| Depth | 39 in (99.06 cm) |
| Height | 32.5 in (82.55 cm) |
| Width | 92 in (233.68 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.