Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Stately and impressive, the Drew Sofa is impeccably upholstered and detailed to fill any space beautifully. Fiber back pillows lend comfort and support. Elevated on chunky wooden legs, it’s the perfect way to lend drama to a living area.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 24.5 in and 62.23 cm |
|---|---|
| Ba | 92.5 in and 234.95 cm |
| Back Pillow | (3) Fiber, Box-edge weltless border |
| Com | 22.8 |
| Cubes | 95.03 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Date Introduced | April 2020 |
| Division | Upholstery |
| Fabric | 5567-002 |
| Fabric Shown | 5567-002 |
| Featuredwaysku | P7957A |
| Finish Shown | WDF – 764 Java |
| Made To Order | Yes |
| Number Of Seat Cushions | 3 |
| Overall Product Height | 32.5 |
| Overall Product Width | 109.5 |
| Product Name Search | Drew Fabric Sofa |
| Product Type | Sofa |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 27.5 in and 69.85 cm |
| Seat Height | 17.5 in and 44.45 cm |
| Shipping Weight | 175.0 |
| Specialshoppage | Yes |
| Total Shipping Weight | 175.0 |
| Website Material | Fabric |
| Seat Width | 92.5 in and 234.95 cm |
Reviews
There are no reviews yet.