Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Fine details create a simple, sophisticated aesthetic with the Drew sofa. Gently sloping arms are accentuated by a distinctive welt trim, adding a level of refinement to Drew’s transitional style. Exceptional comfort is a given with generous seating space supported by plush, boxed seat cushions and soft back cushions that are also removable and reversible for easy cleaning.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Drew |
|---|---|
| Features | Non-Power, 2-Cushion, and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Standard Pillows | 2 square (19H x 19W) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine |
| Style | Transitional |
| Type | Sofas |
| Carton Volume | 40.93 |
| Carton Weight | 144 lb |
| Product Weight | 144 lb |
| Motion Type | Stationary |
| Carton Volume | 40.930 |
| Carton Weight | 144.000 lb |
Reviews
There are no reviews yet.