Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
The stately Foster sofa offers comfortable support with an air of traditional grandeur. The plush cushions invite relaxation, while rolled arms, nailhead trim and wide bun feet exude refinement.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 26 in and 66.04 cm |
|---|---|
| Ba | 75 in and 190.5 cm |
| Back Pillow | (3) Fiber, Box-edge border with welt |
| Com | 21.8 |
| Cushion Content Details | Spring Inner Core, Polyfoam, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #4 Spring Down Cushion |
| Fabric | 1391-012 |
| Fabric Shown | 1391-012 |
| Featuredwaysku | B5177A|B5177G |
| Finish Shown | WDF – 751 Mocha |
| Nailhead Shown | NF – 6 Antique Brass |
| Number Of Seat Cushions | 3 |
| Overall Product Height | 40 |
| Overall Product Width | 97.5 |
| Product Type | Sofa |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC4 – Insert |
| Seat Depth | 26 in and 66.04 cm |
| Seat Height | 18.5 in and 46.99 cm |
| Shipping Weight | 210.0 |
| Total Shipping Weight | 210.0 |
| Website Material | Fabric |
| Seat Width | 75 in and 190.5 cm |
| Round feet | Yes |
| Specifications to change without notice | Yes |
| Traditional style | Yes |
| Box-edge pillow | Yes |
| Nailhead trim | Yes |
| Rolled arm | Yes |
| Cubes | 131.43 |
| Depth | 44 in (111.76 cm) |
| Height | 40 in (101.6 cm) |
| Width | 97.5 in (247.65 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.