Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
The stately Foster leather sofa offers comfortable support with an air of traditional grandeur. The plush cushions invite relaxation, while rolled arms, welt trim, and wide bun feet exude refinement. Throw pillows complement the sofa and surrounding décor.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 26 in and 66.04 cm |
|---|---|
| Ba | 75 in and 190.5 cm |
| Back Pillow | (3) Fiber, Box-edge border with welt |
| Col | 202 |
| Cushion Content Details | Spring Inner Core, Polyfoam, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #4 Spring Down Cushion Leather |
| Featuredwaysku | 5377LO|5377LMO |
| Number Of Seat Cushions | 3 |
| Overall Product Height | 39 |
| Overall Product Width | 98 |
| Product Type | Sofa |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SCLE4 – Insert |
| Seat Depth | 26 in and 66.04 cm |
| Seat Height | 19 in and 48.26 cm |
| Shipping Weight | 220.0 |
| Total Shipping Weight | 220.0 |
| Website Material | Leather |
| Round feet | Yes |
| Throw pillow included | Yes |
| Traditional style | Yes |
| Roll arm | Yes |
| Box-edge border pillows | Yes |
| Seat Width | 75 in and 190.5 cm |
| Cubes | 99.17 |
| Depth | 44 in (111.76 cm) |
| Height | 39 in (99.06 cm) |
| Width | 98 in (248.92 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.