Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
The Gabi fabric sofa offers an alluring comfort destination with sweeping lush curves. The oversized arms frame a deep seat and knife-edge back pillows. Exposed wood block feet support the bold design.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 23 in and 58.42 cm |
|---|---|
| Ba | 74 in and 187.96 cm |
| Back Pillow | (2) Fiber, Knife-edge without welt |
| Cubes | 87.5 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Cutandsewnumber | 1547-CS7 |
| Fabric | 1547-001 |
| Fabric Shown | 1547-001 |
| Finish Shown | WDF – 789 Portobello |
| Number Of Seat Cushions | 2 |
| Overall Product Height | 34 |
| Overall Product Width | 94 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Sofa |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 29 in and 73.66 cm |
| Seat Height | 18 in and 45.72 cm |
| Shipping Weight | 180.0 |
| Total Shipping Weight | 180.0 |
| Website Material | Fabric |
| Throw pillows included | Yes |
| Transitional style | Yes |
| Block feet | Yes |
| Oversized roll arm | Yes |
| Knife-edge back pillows | Yes |
| Seat Width | 74 in and 187.96 cm |
| Depth | 42.5 in (107.95 cm) |
| Height | 34 in (86.36 cm) |
| Width | 94 in (238.76 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.