Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Oversized block arms in plush padding give a laid-back style to the Hadley sofa. A seat with two high-loft cushions and slightly reclined back continue the comfort theme. The seating is perfectly placed over an exposed wood frame in the textured Flaxen finish.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 21.5 in and 54.61 cm |
|---|---|
| Ba | 73.5 in and 186.69 cm |
| Back Pillow | (2) Fiber, Roll front with 4″ boxing on sides |
| Com | 15.8 |
| Cubes | 78.6 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Date Introduced | October 2021 |
| Division | Upholstery |
| Fabric | 1373-002 |
| Fabric Shown | 1373-002 |
| Featuredwaysku | P6287A |
| Made To Order | Yes |
| Number Of Seat Cushions | 2 |
| Overall Product Height | 32 |
| Overall Product Width | 94 |
| Product Name Search | Hadley Fabric Sofa |
| Product Type | Sofa |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 24.5 in and 62.23 cm |
| Seat Height | 17.5 in and 44.45 cm |
| Shipping Weight | 180.0 |
| Specialshoppage | Yes |
| Total Shipping Weight | 180.0 |
| Website Material | Fabric |
| Flaxen finish only | Yes |
| Seat Width | 73.5 in and 186.69 cm |
| Qty On Hand | 9 |
Reviews
There are no reviews yet.