Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
The Halle is a unique sofa that showcases modern comfort with style. The back embraces the platform base with a sinuous shape and the tightly upholstered deck is balanced by an incredibly soft seat with a knife pleat edge. A wooden platform supports the sofas design.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 27 in and 68.58 cm |
|---|---|
| Ba | 82.5 in and 209.55 cm |
| Back Pillow | (1) Tight back |
| Com | 14.7 |
| Cubes | 61.85 |
| Cushion Product Name | Tight Seat |
| Date Introduced | April 2022 |
| Division | Upholstery |
| Made To Order | Yes |
| Overall Product Height | 28 |
| Overall Product Width | 90 |
| Product Name Search | Halle Fabric Sofa |
| Product Type | Sofa |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 25 in and 63.5 cm |
| Seat Height | 17 in and 43.18 cm |
| Shipping Weight | 180.0 |
| Total Shipping Weight | 180.0 |
| Website Material | Fabric |
Reviews
There are no reviews yet.