Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
The Indy sofa takes a laid-back approach to seating with a casual design enhanced by modern arm panels. Deep seat cushions and roll-top back pillows offer incredible comfort, while curved panels create the distinctive arm style.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 23.00 in and 58.42 cm |
|---|---|
| Ba | 86.00 in and 218.44 cm |
| Back Pillow | (2) Box-edge border with topstitch |
| Com | 22.6 |
| Cubes | 70.49 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #3 Luxe Feather Down Cushion |
| Fabric | 1541-010 |
| Fabric Shown | 1541-010 |
| Finish Shown | WDF – 712 Greige |
| Number Of Seat Cushions | 2 |
| Overall Product Height | 27.25 |
| Overall Product Width | 96.00 |
| Product Type | Sofa |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC3 – Insert |
| Seat Depth | 24.50 in and 62.23 cm |
| Seat Height | 16.50 in and 41.91 cm |
| Shipping Weight | 195.0 |
| Total Shipping Weight | 195.0 |
| Website Material | Fabric |
| Seat Width | 86 in and 218.44 cm |
| Fabric Shown Discontinued | Discontinued |
| Depth | 41.00 in (104.14 cm) |
| Height | 27.25 in (69.22 cm) |
| Width | 96.00 in (243.84 cm) |
| Box-edge pillow | Yes |
| Modern style | Yes |
| Oversized track arm | Yes |
| Throw pillows included | Yes |
| Wood feet available in any 700 series upholstery finish | Yes |
Reviews
There are no reviews yet.