Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Straight lines are softened with gentle curves on the Lars sofa, complementing the wide track arms and bold silhouette. Plush, deep seat cushions and box-edge bordered back pillows craft a comfort destination. Four wide block feet take a stance in textured wood.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 23.25 in and 59.05 cm |
|---|---|
| Ba | 83.50 in and 212.09 cm |
| Back Pillow | (3) Fiber, Box-edge weltless border |
| Com | 24.2 |
| Cubes | 78.75 |
| Cushion Content Details | Spring Inner Core, Polyfoam, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #4 Spring Down Cushion |
| Featuredwaysku | B1267A |
| Number Of Seat Cushions | 3 |
| Overall Product Height | 27.50 |
| Overall Product Width | 103.25 |
| Product Type | Sofa |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC4 – Insert |
| Seat Depth | 22.50 in and 57.15 cm |
| Seat Height | 17.00 in and 43.18 cm |
| Shipping Weight | 185.0 |
| Total Shipping Weight | 185.0 |
| Website Material | Fabric |
| Box-edge bordered back pillow | Yes |
| Modern style | Yes |
| Textured wood block feet | Yes |
| Track arm | Yes |
| Throw pillows included | Yes |
| Seat Width | 83.5 in and 212.09 cm |
| Depth | 40.50 in (102.87 cm) |
| Height | 27.50 in (69.85 cm) |
| Width | 103.25 in (262.25 cm) |
| Finish Shown | WDF – 689 Portobello – Cerused |
Reviews
There are no reviews yet.