Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
The back of the Margot sofa curves to create embracing shelter arms for a comforting design. Two deep seat cushions and tight back upholstery offer tailored details. Round feet complete the modern styling.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 26.25 in and 66.67 cm |
|---|---|
| Ba | 87.50 in and 222.25 cm |
| Back Pillow | (2) Tight back |
| Com | 14.7 |
| Cubes | 76.74 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Date Introduced | October 2023 |
| Division | Upholstery |
| Fabric | 1374-012 |
| Fabric Shown | 1374-012 |
| Featuredwaysku | P5417A |
| Made To Order | Yes |
| Number Of Seat Cushions | 2 |
| Overall Product Height | 32.50 |
| Overall Product Width | 98.50 |
| Product Name Search | Margot Fabric Sofa |
| Product Type | Sofa |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 25.00 in and 63.5 cm |
| Seat Height | 18.75 in and 47.63 cm |
| Shipping Weight | 175.0 |
| Total Shipping Weight | 175.0 |
| Website Material | Fabric |
| Seat Width | 87.5 in and 222.25 cm |
Reviews
There are no reviews yet.