Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
The generous shape of the Merritt sofa defines the comfort statement of the design. The tightly upholstered back embraces the base with rounded proportions. The sleekly curved shape offers a modern outlook on relaxation.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 25 in and 63.5 cm |
|---|---|
| Ba | 74 in and 187.96 cm |
| Back Pillow | (1) Tight back |
| Com | 15 |
| Created | 4/8/2024 |
| Cubes | 87.85 |
| Cushion Product Name | Tight Seat |
| Fabric | 1297-000 |
| Fabric Shown | 1297-000 |
| Fabric Shown Discontinued | Discontinued |
| Overall Product Height | 31.5 |
| Overall Product Width | 95 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Sofa |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 25 in and 63.5 cm |
| Seat Height | 17.5 in and 44.45 cm |
| Shipping Weight | 180.0 |
| Total Shipping Weight | 180.0 |
| Website Material | Fabric |
| Seat Width | 74 in and 187.96 cm |
| Depth | 45.5 in (115.57 cm) |
| Height | 31.5 in (80.01 cm) |
| Qty On Hand | 27 |
| Width | 95 in (241.3 cm) |
| Curved, tight seat and back | Yes |
| Elegantly rounded arms | Yes |
| Midcentury-inspired design | Yes |
| Wire-brushed Flaxen finish only | Yes |
| $modifiedat | 20240408044726 |
Reviews
There are no reviews yet.