Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Timeless sophistication meets modern versatility with the Milo two-cushion sofa, a spacious and upscale piece that is curated to fill larger spaces with coziness and is built to last for generations. Featuring softly sloped arms with French seams, thoughtful welt detail on the seat cushions, hand-applied nailhead trim, and included accent pillows; customize this sofa with hundreds of fabric choices. For distinctive style designed to be everlasting, look no further than Milo.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Milo |
|---|---|
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Seat Cushion Options | Featherblend (FC) |
| Standard Pillows | 2 square feather (20H x 20W) |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine |
| Standard Nailhead Trim | Black Nickel (D) |
| Nailhead Trim Options | Black Nickel |
| Style | Transitional |
| Carton Volume | 57.01 |
| Carton Weight | 183 lb |
| Product Weight | 183 lb |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Reversible |
| Spring Unit | Blue-Ribbon |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 57.010 |
| Carton Weight | 183.000 lb |
Reviews
There are no reviews yet.