Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Casual comfort meets cool modern style in the Nest sofa. Deep, luxurious seating and leather cushions offer relaxation. Clean lines and generously wide track arms create a distinctly modern silhouette. Stitched flanged edges add a subtle nuance to this stylish but understated design.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 23.25 in and 59.05 cm |
|---|---|
| Ba | 80.00 in and 203.2 cm |
| Back Pillow | (2) Fiber, Box-edge border with 1/4″ flange |
| Cubes | 94.67 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #3 Luxe Feather Down Cushion |
| Number Of Seat Cushions | 2 |
| Overall Product Height | 29.25 |
| Overall Product Width | 97.50 |
| Product Type | Sofa |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC3 – Insert |
| Seat Depth | 23.50 in and 59.69 cm |
| Seat Height | 19.00 in and 48.26 cm |
| Shipping Weight | 200.0 |
| Total Shipping Weight | 200.0 |
| Website Material | Leather |
| Flange detail | Yes |
| Hidden feet | Yes |
| Modern style | Yes |
| Box-edge border pillows | Yes |
| Oversized track arm | Yes |
| Seat Width | 80 in and 203.2 cm |
| Leather | 352-002 |
| Leather Shown | 352-002 |
| Depth | 41.50 in (105.41 cm) |
| Height | 29.25 in (74.3 cm) |
| Width | 97.50 in (247.65 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.