Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
At almost 100 inches wide, the Nikki sofa boasts a generously sized frame and comfortable style. A single bench pillow runs the length of the frame, finding support in the base. Two knife-edge back pillows offer plush luxury, while rounded arms invite lounging and relaxing.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 21.5 in and 54.61 cm |
|---|---|
| Ba | 82 in and 208.28 cm |
| Back Pillow | (2) Fiber Blendown, Knife-edge without welt |
| Com | 17.4 |
| Cubes | 81.67 |
| Date Introduced | April 2022 |
| Division | Upholstery |
| Fabric | 2883-000 |
| Fabric Shown | 2883-000 |
| Made To Order | Yes |
| Overall Product Height | 30 |
| Overall Product Width | 100 |
| Product Name Search | Nikki Fabric Sofa |
| Product Type | Sofa |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 26.5 in and 67.31 cm |
| Seat Height | 17 in and 43.18 cm |
| Shipping Weight | 200.0 |
| Total Shipping Weight | 200.0 |
| Website Material | Fabric |
Reviews
There are no reviews yet.