Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
The elegant Noel sofa is distinguished by plush fabric and a handsome wooden frame with tapered legs. The Noel will be a genuine statement piece in your living room.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 28.00 in and 71.12 cm |
|---|---|
| Ba | 75.00 in and 190.5 cm |
| Back Pillow | () Fiber, Box-edge weltless border with topstitch |
| Cubes | 68.54 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Cutandsewnumber | 1697-S26 |
| Fabric | 1697-012 |
| Fabric Shown | 1697-012 |
| Finish Shown | WDF – 789 Portobello |
| Overall Product Height | 27.50 |
| Overall Product Width | 88.00 |
| Product Type | Sofa |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 26.00 in and 66.04 cm |
| Seat Height | 19.00 in and 48.26 cm |
| Shipping Weight | 145.0 |
| Total Shipping Weight | 145.0 |
| Box-edge border pillows | Yes |
| Modern style | Yes |
| Tapered feet | Yes |
| Throw pillows included | Yes |
| Oversized track arm | Yes |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Seat Width | 75 in and 190.5 cm |
| Website Material | Fabric |
| Depth | 40.00 in (101.6 cm) |
| Height | 27.50 in (69.85 cm) |
| Optionlink | P7326 |
| Width | 88.00 in (223.52 cm) |
| Qty On Hand | 30 |
Reviews
There are no reviews yet.