Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Designed lower and deeper, the Noel sofa is ultra-comfortable in feel, stylish and modern in appearance. Plush cushions and soft, textural upholstery enhance the luxury. Track arms, tapered legs and an exposed wooden frame form clean, contemporary lines in this chic design.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 27.5 in and 69.85 cm |
|---|---|
| Ba | 87.5 in and 222.25 cm |
| Back Pillow | (3) Fiber, Box-edge border with topstitch |
| Col | 217 |
| Cubes | 91.88 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #3 Luxe Feather Down Cushion |
| Date Introduced | April 2023 |
| Division | Upholstery |
| Featuredwaysku | 7327LO |
| Finish Shown | WDF – 789 Portobello |
| Leather | 296-011 |
| Leather Shown | 296-011 |
| Made To Order | Yes |
| Number Of Seat Cushions | 3 |
| Overall Product Height | 34.25 |
| Overall Product Width | 101 |
| Product Name Search | Noel Leather Sofa |
| Product Type | Sofa |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC3 – Insert |
| Seat Depth | 25.75 in and 65.41 cm |
| Seat Height | 18.5 in and 46.99 cm |
| Shipping Weight | 198.0 |
| Total Shipping Weight | 198.0 |
| Website Material | Leather |
| Seat Width | 87.5 in and 222.25 cm |
| Box-edge pillow | Yes |
| Modern style | Yes |
| Tapered feet | Yes |
| Oversized track arm | Yes |
| Specifications to change without notice | Yes |
| Qty On Hand | 131 |
Reviews
There are no reviews yet.