Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Built for unrivaled comfort and classic style, the Nora sofa features a tightly padded back, refined track arms, and square tapered wood legs for a clean and tailored silhouette that invites relaxation or conversation. Soft, reversible box seat cushions are accentuated with an elegant welt trim detail, while two accent pillows in a coordinating fabric complete the look. Modestly scaled, Nora’s streamlined design lends openness to any size space.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Nora |
|---|---|
| Features | 3-Cushion, Non-Power, and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Standard Pillows | 2 square (19H x 19W) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Sofas |
| Carton Volume | 47.60 |
| Carton Weight | 118 lb |
| Product Weight | 118 lb |
| Carton Volume | 47.600 |
| Carton Weight | 118.000 lb |
Reviews
There are no reviews yet.