Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
The Palisades Sofa offers a soft blend of modern and traditional lines and refined nailhead trim to create inviting seating for any style of home. The gently curved arms bring elegance to a room while thin piping and the tight back show the professional upholstery work of Bernhardt furniture. Short legs are capped in brass or nickel ferrules for a chic touch. Add more beauty to the room by pairing it with a Palisades Chair.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 23 in and 58.42 cm |
|---|---|
| Ba | 101.5 in and 257.81 cm |
| Back Pillow | (1) Tight back |
| Com | 21.7 |
| Cubes | 99 |
| Cushion Content Details | Spring Inner Core, Polyfoam, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #4 Spring Down Cushion |
| Fabric | 1288-010 |
| Fabric Shown | 1288-010 |
| Finish Shown | WDF – 789 Portobello |
| Nailhead Shown | NF – 44 Antique Nickel |
| Number Of Seat Cushions | 4 |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 35 |
| Overall Product Width | 108 |
| Product Type | Sofa |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Rooms | Bernhardt_Linea_2018_Catalog-0013.jpg and Bernhardt_Linea_2018_Catalog-0014.jpg |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC4 – Insert |
| Seat Depth | 22 in and 55.88 cm |
| Seat Height | 17 in and 43.18 cm |
| Seat Width | 101.5 in and 257.81 cm |
| Shipping Weight | 200.0 |
| Total Shipping Weight | 200.0 |
| Website Material | Fabric |
| The metal ferrules on the feet of this frame are available in Antique Brass or Nickel | Yes |
| Depth | 40 in (101.6 cm) |
| Height | 35 in (88.9 cm) |
| Width | 108 in (274.32 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.