Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Smooth edges, oversized rolled arms, and exposed round bun feet give Preston classic appeal as a living-area staple. It features welt cording trims the back and seat cushions with optional nailhead trim for an elegant touch. Backed by lifetime guarantees, the style and comfort of Preston will be enjoyed for years to come.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Preston |
|---|---|
| Features | 3-Cushion, Reversible Seat Cushion(s), Custom Wood Finish, and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Semi-Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Standard Pillows | 2 square with welt (19H x 19W) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Traditional |
| Type | Sofas |
| Carton Volume | 55.30 |
| Carton Weight | 135 lb |
| Product Weight | 135 lb |
| Carton Volume | 55.300 |
| Carton Weight | 135.000 lb |
Reviews
There are no reviews yet.