Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
A sleek, modern shape makes a strong comfort statement for the Sorrento power motion sofa that features soft leather and plush seating. Tailored details include flanged seaming and linear tufting. Controls on the inside of each arm offer smooth movement on the outside seats for a restful recline, and a USB port provides high-tech convenience.
Features
| Power | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
Product Details
| Arm Height | 25.5 in and 64.77 cm |
|---|---|
| Ba | 76 in and 193.04 cm |
| Back Pillow | (3) Tight back |
| Cubes | 54.63 |
| Date Introduced | October 2023 |
| Division | Upholstery |
| Finish Shown | WDF – 789 Portobello |
| Instock | Yes |
| Leather | 322-022 |
| Leather Shown | 322-022 |
| Motion Type | Powered |
| Overall Product Height | 39.5 |
| Overall Product Width | 90 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Name Search | Sorrento Leather Power Motion Sofa |
| Product Type | Power Motion Sofa |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 23 in and 58.42 cm |
| Seat Height | 18 in and 45.72 cm |
| Shipping Weight | 325.8 |
| Total Shipping Weight | 325.8 |
| Website Material | Leather |
| Seat Width | 76 in and 193.04 cm |
| Qty On Hand | 12 |
Reviews
There are no reviews yet.