Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Showcase your home with the timeless charm of the Thornton sofa. Smoothly rolled edges and arms, tapered block legs, and a welt-corded trim make it the quintessential living area piece. Offered in your choice of fabric, this sofa provides the style and comfort that has made it one of our long-time best sellers.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Thornton |
|---|---|
| Features | 2-Cushion, Reversible Seat Cushion(s), Custom Wood Finish, and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Semi-Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Standard Pillows | 2 square with welt (19H x 19W) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Valencia (V) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Sofas |
| Carton Volume | 49.91 |
| Carton Weight | 126 lb |
| Product Weight | 126 lb |
| Carton Volume | 49.910 |
| Carton Weight | 126.000 lb |
Reviews
There are no reviews yet.