Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
A tightly padded back, bun feet and curved rolled arms create an elegant scalloped profile for deep, cushioned seating. Enjoy the old-world refinement of Winston’s traditional styling with all the benefits of brand-new upholstery.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Winston |
|---|---|
| Features | 3-Cushion, Reversible Seat Cushion(s), and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Standard Pillows | 2 square with welt (19H x 19W) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Traditional |
| Type | Sofas |
| Carton Volume | 55.40 |
| Carton Weight | 144 lb |
| Product Weight | 144 lb |
| Carton Volume | 55.400 |
| Carton Weight | 144.000 lb |
Reviews
There are no reviews yet.