Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
A distinctive open weave in all-weather wicker elevates the style of the laid-back Atlas side chair. The teak frame has sleek and shapely lines that offer a stunning base. The mix of materials crafts a uniquely elegant style for outdoor living. Optional purchase fabric pad also available.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Cubes | 17.02 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – Sea Oat and WVF – Pampas |
| Overall Product Height | 33.50 |
| Overall Product Width | 20.44 |
| Pieces Per Carton | 2 |
| Product Type | Side Chair |
| Roomtype | Outdoor |
| Seat Depth | 18.94 in and 48.11 cm |
| Seat Height | 18 in and 45.72 cm |
| Seat Width | 20.44 in and 51.92 cm |
| Shipping Weight | 50.7 |
| Total Shipping Weight | 50.7 |
| Website Material | Wood and Woven |
| Stainless steel adjustable glides | Yes |
| Optional seat pad (X09543C) available for separate purchase | Yes |
| Exposed teak in Sea Oat finish with woven seat and back of all-weather wicker in Pampas finish | Yes |
| Depth | 25.19 in (63.98 cm) |
| Height | 33.50 in (85.09 cm) |
| Qty On Hand | 0 and DC 46 |
| Width | 20.44 in (51.92 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.