Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
The plush armless Caicos swivel chair showcases a tightly upholstered seat and back crafted with generous curves. It’s a high-design interior look that is designed for outdoor settings. A teak swivel base completes the look, offering a 360-degree turn radius.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Com | 2.8 |
|---|---|
| Cubes | 22.92 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Synthetic Down |
| Cushion Product Name | #2 Exteriors Plush Cushion |
| Fabric | 6023-010 |
| Fabric Shown | 6023-010 |
| Finish Shown | WDF – Weathered Teak |
| Furniturecoveringraphite | C9303SO |
| Furniturecoverinlightgrey | C933SBO |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 30.5 |
| Overall Product Width | 29 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Swivel Chair |
| Roomtype | Outdoor |
| Seat Cushion Insert | SCEX2 – Insert |
| Seat Depth | 22 in and 55.88 cm |
| Seat Height | 16 in and 40.64 cm |
| Seat Width | 29 in and 73.66 cm |
| Shipping Weight | 90.0 |
| Total Shipping Weight | 90.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Exteriors Plush tight seat and tight back | Yes |
| Exterior grade wood & materials | Yes |
| Swivel base is teak in Weathered Teak finish | Yes |
| Protective cover available for an additional charge | Yes |
| Outdoor performance fabric | Yes |
| Fabric Shown Discontinued | Discontinued |
| Depth | 33 in (83.82 cm) |
| Featuredwaysku | O9303SA |
| Height | 30.5 in (77.47 cm) |
| Width | 29 in (73.66 cm) |
| Qty On Hand | 10 |
Reviews
There are no reviews yet.