Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Striking design comes from an open weave crafted of twisted abaca all-weather wicker on the Carmel side chair. But the pattern isn’t just about style, it also provides a comfortable back for outdoor lounging. Woven over a stainless steel base, the wicker is made to withstand weather conditions outdoors but is beautiful enough for indoor rooms.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Cubes | 1.08 |
|---|---|
| Express Ship | Yes |
| Fabric | 6031-000 |
| Fabric Shown | 6031-000 |
| Finish Shown | WVF – Hazelnut |
| Kitted Skus | X0351CQ, X03551 |
| Overall Product Width | 22.13 |
| Pieces Per Carton | 2 |
| Pieces Shown | X0351CQ Carmel Fabric Pad and X03551 Carmel Side Chair |
| Product Type | Side Chair |
| Roomtype | Outdoor |
| Seat Depth | 17.88 in and 45.42 cm |
| Shipping Weight | 4.0 |
| Total Shipping Weight | 4.0 |
| Website Material | Fabric |
| Optional seat fabric pad included | Yes |
| Protective cover available for an additional charge | Yes |
| Side chair frame of tubular 304 Stainless steel with frame wrapped in twisted All-Weather Wicker in Hazelnut finish | Yes |
| Stainless steel outdoor glides attach to and wrap the stretchers | Yes |
| Depth | 23.75 in (60.33 cm) |
| Height | 36.00 in (91.44 cm) |
| Overall Product Height | 36.00 |
| Qty On Hand | 19 |
| Seat Height | 18.00 in and 45.72 cm |
| Width | 22.13 in (56.21 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.