Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Loops of stainless steel craft the arms of the Malibu chaise. The metal design is inspired by movement and encircling forms, sweeping through to the curves of the feet. A seat cushion and back pillow provide sumptuous comfort, including a headrest pillow.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 21 in and 53.34 cm |
|---|---|
| Ba | 25 in and 63.5 cm |
| Com | 5.2 |
| Cubes | 44.3 |
| Furniturecoveringraphite | C2489O |
| Furniturecoverinlightgrey | C2489BO |
| Overall Product Height | 21 |
| Overall Product Width | 87.5 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Chaise |
| Roomtype | Outdoor |
| Seat Depth | 48 in and 121.92 cm |
| Seat Height | 14 in and 35.56 cm |
| Seat Width | 20 in and 50.8 cm |
| Shipping Weight | 140.0 |
| Total Shipping Weight | 140.0 |
| Website Material | Metal |
| Accent throw pillow available at an additional charge | Yes |
| Back panel & base wrapped in woven rope in Whitecap finish | Yes |
| Exteriors grade materials | Yes |
| Outdoor performance fabric | Yes |
| Powder-coated stainless steel frame in Brushed Stainless Steel finish | Yes |
| Protective cover available for an additional charge | Yes |
| Seat cushion is high-resiliency foam with poly wrap | Yes |
| Recommended throw pillow size is 12″x22″ | Yes |
| Back cushion is polyester fiber in water-resistant tick | Yes |
| Reclines 180 degrees | Yes |
| Depth | 30 in (76.2 cm) |
| Fabric | 6063-000 |
| Fabric Shown | 6063-000 |
| Height | 21 in (53.34 cm) |
| Width | 87.5 in (222.25 cm) |
| Qty On Hand | 18 |
Reviews
There are no reviews yet.