Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Featuring an all-weather soft-knit sock weave in Cadet Grey wrapped around an aluminum frame, the Santa Cruz arm chair offers luxurious comfort and modern appeal with an organic touch. The barrel-shaped seat rests on delicate but strong Silver Mist powder-coated stainless steel splayed and tapered legs. A comfortable cushion and back pillow are soft and inviting.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Com | 3.5 |
|---|---|
| Cubes | 20.72 |
| Express Ship | Yes |
| Fabric | 6031-000 |
| Fabric Shown | 6031-000 |
| Finish Shown | MTF – Silver Mist and WVF – Cadet Grey |
| Furniturecoveringraphite | C2549O |
| Furniturecoverinlightgrey | C2549BO |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Width | 26.25 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Arm Chair |
| Roomtype | Outdoor |
| Seat Depth | 18.19 in and 46.2 cm |
| Shipping Weight | 40.0 |
| Total Shipping Weight | 40.0 |
| Website Material | Fabric and Metal |
| “Sock” upholstery material in Cadet Grey | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Upholstered reticulated foam seat cushion and back pillow | Yes |
| Silver Mist powder-coated finish on stainless steel frame | Yes |
| Protective cover available for an additional charge | Yes |
| Qty On Hand | 28 |
| Width | 26.25 in (66.67 cm) |
| Arm Height | 30.00 in and 76.2 cm |
| Depth | 28.00 in (71.12 cm) |
| Height | 30.00 in (76.2 cm) |
| Overall Product Height | 30.00 |
| Seat Height | 19.50 in and 49.53 cm |
| Seat Width | 21.00 in and 53.34 cm |
Reviews
There are no reviews yet.