Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
A generously rounded profile makes a distinctive style statement in the Sarene outdoor chair. The arms arc gently away from the seat on an all-weather woven frame. A deep back and seat cushion provide supreme comfort for outdoor living.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 27.00 in and 68.58 cm |
|---|---|
| Ba | 27.00 in and 68.58 cm |
| Back Pillow | (1) Fiber, Knife-edge weltless with topstitch |
| Com | 3.4 |
| Cubes | 40.61 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Synthetic Down |
| Cushion Product Name | #2 Exteriors Plush Cushion |
| Finish Shown | WVF – Dark Thatch |
| Frameonlysku | O4472F |
| Furniturecoverinlightgrey | C4472BO |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 31.25 |
| Overall Product Width | 40.50 |
| Product Type | Chair |
| Roomtype | Outdoor |
| Seat Cushion Insert | SCEX2 – Insert |
| Seat Depth | 20.00 in and 50.8 cm |
| Seat Height | 18.00 in and 45.72 cm |
| Shipping Weight | 81.5 |
| Total Shipping Weight | 81.5 |
| Website Material | Fabric and Woven |
| Created | 10/20/2025 |
| Seat Width | 27 in and 68.58 cm |
| Hidden feet | Yes |
| Modern style | Yes |
| Knife-edge pillow | Yes |
| Specifications to change without notice | Yes |
| Shelter arm | Yes |
| Depth | 42.50 in (107.95 cm) |
| Fabric | 6148-010 |
| Fabric Shown | 6148-010 |
| Featuredwaysku | O4472A|O4472C |
| Height | 31.25 in (79.38 cm) |
| Qty On Hand | 41 |
| Width | 40.50 in (102.87 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.