Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
French vintage inspiration embodies the streamlined silhouette of this metal-framed outdoor sofa. A low profile with understated turned leg details supports washable and natural hemp-upholstered cushions, complemented with three bolster back pillows for an updated look. Cover or store inside during inclement weather and when not in use. A design collaboration by Amber Lewis and Four Hands. This item has limited online distribution and may not be sold on websites without prior approval. Visit the FAQ page in our Help Center for more details.
Product Details
| Weight (kg) | 39 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 84.88 lb |
| Volume (cu. ft.) | 49.12 cu. ft. |
| Volume (m³) | 1.391 m³ |
| Color | Bombay Flax, Matte Gunmetal |
| Material | 100% Hemp, Aluminum |
| Dimensions (Imperial, inch) | 79.50″w x 34.00″d x 28.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 201.9 cm w x 86.4 cm d x 71.1 cm h |
Reviews
There are no reviews yet.