Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Two exposed teak asymmetrical squares encase the bench seat and floating back of the Leilani outdoor sofa. The arms provide a gentle slope to the front with softened corners inside the open shape. A rounded back and deeply sloped seat ensure that comfort is key in this outdoor design.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 24.75 in and 62.87 cm |
|---|---|
| Ba | 66.50 in and 168.91 cm |
| Com | 8.4 |
| Fabric | 6073-012 |
| Fabric Shown | 6073-012 |
| Finish Shown | WDF – Smoked Truffle Outdoor |
| Furniturecoverinlightgrey | C4329BO |
| Overall Product Height | 28.25 |
| Product Type | Sofa |
| Roomtype | Outdoor |
| Seat Depth | 22.75 in and 57.79 cm |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Seat Width | 66.5 in and 168.91 cm |
| Cubes | 96.98 |
| Overall Product Width | 72 |
| Shipping Weight | 160.0 |
| Total Shipping Weight | 160.0 |
| Depth | 31 in (78.74 cm) |
| Height | 28.25 in (71.75 cm) |
| Width | 72 in (182.88 cm) |
| Modern style | Yes |
| Protective cover available for an additional charge | Yes |
| Teak frame in Smoked Truffle finish | Yes |
| Tight seat and back | Yes |
| Qty On Hand | 114 |
Reviews
There are no reviews yet.