Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Rounded forms offer soft texture in teak on the Montaigne outdoor sofa. Two deep cushions and luxe back pillows create incredible comfort. And the performance fabric and weather-resistant foam ensure a plush perch for outdoor living.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 25 in and 63.5 cm |
|---|---|
| Ba | 79 in and 200.66 cm |
| Com | 11 |
| Cubes | 61.76 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Synthetic Down |
| Cushion Product Name | #2 Exteriors Plush Cushion |
| Fabric | 6070-002 |
| Fabric Shown | 6070-002 |
| Finish Shown | WDF – Weathered Teak |
| Furniturecoveringraphite | C3387O |
| Furniturecoverinlightgrey | C3387BO |
| Number Of Seat Cushions | 2 |
| Overall Product Height | 30 |
| Overall Product Width | 84 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Sofa |
| Roomtype | Outdoor |
| Seat Cushion Insert | SCEX2 – Insert |
| Seat Depth | 28.5 in and 72.39 cm |
| Seat Height | 15.5 in and 39.37 cm |
| Seat Width | 79 in and 200.66 cm |
| Shipping Weight | 194.0 |
| Total Shipping Weight | 194.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Recommended throw pillow size is (2) 20″x20″ | Yes |
| Teak frame in Weathered Teak finish | Yes |
| Exterior grade wood & materials | Yes |
| Protective cover available for an additional charge | Yes |
| Loose, fiber back pillows | Yes |
| Outdoor performance fabric | Yes |
| Accent throw pillows available at an additional charge | Yes |
| Exteriors Plush removable seat cushions | Yes |
| Depth | 37 in (93.98 cm) |
| Featuredwaysku | O3387A |
| Height | 30 in (76.2 cm) |
| Width | 84 in (213.36 cm) |
| Qty On Hand | 93 |
Reviews
There are no reviews yet.