Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
A generously rounded profile makes a distinctive style statement in the Sarene outdoor sofa. The arms arc gently away from the seat on an all-weather woven frame. Two deep back pillows and a bench seat cushion provide supreme comfort for outdoor living.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 27.00 in and 68.58 cm |
|---|---|
| Ba | 76.00 in and 193.04 cm |
| Cubes | 85.95 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Synthetic Down |
| Cushion Product Name | #2 Exteriors Plush Cushion |
| Express Ship | Yes |
| Fabric | 6031-012 |
| Fabric Shown | 6031-012 |
| Finish Shown | WVF – Dark Thatch |
| Furniturecoverinlightgrey | C4477BO |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 30.50 |
| Overall Product Width | 88.25 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Sofa |
| Roomtype | Outdoor |
| Seat Cushion Insert | SCEX2 – Insert |
| Seat Depth | 21.50 in and 54.61 cm |
| Seat Height | 18.00 in and 45.72 cm |
| Shipping Weight | 136.7 |
| Total Shipping Weight | 136.7 |
| Website Material | Fabric and Woven |
| Seat Width | 76 in and 193.04 cm |
| Back Pillow | (2) Fiber, Knife-edge weltless with topstitch |
| Com | 7 |
| Created | 10/10/2023 |
| Depth | 42.50 in (107.95 cm) |
| Featuredwaysku | O4477A|O4477C |
| Height | 30.50 in (77.47 cm) |
| Optionlink | O4477 |
| Width | 88.25 in (224.16 cm) |
| $modifiedat | 20231010093204 |
| Qty On Hand | 37 |
Reviews
There are no reviews yet.