Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Offering a two-tone finish in a shaped design contrasting Oak Veneers in a light wood finish with a shimmery silver-finished base, the Silverfrost Cocktail Table has a calming contemporary style. One self-closing drawer with silver-finished bar pull.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 30 lbs |
| Carton Height | 22.00 |
| Carton Length | 34.00 |
| Carton Weight | 348.00 |
| Carton Width | 60.00 |
| Clearance | 12.5 |
| Depth | 30.00 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 37 |
| Distressing | Yes |
| Drawer Dimensions | 35W x 15.5D x 2.875H |
| Height | 18.00 |
| Material Description | Oak Veneers |
| Number of Drawers | 1 |
| Soft/Self Closing Drawers | Yes |
| Style | Modern/Contemporary |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 56.00 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 293 |
| Image Role Data | {“628_80492_05_room”:[“Room Image 1″],”628_80492_05_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”628_80492_05_back_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back 3/4 Angle”],”628_80492_05_top”:[“Top Silo |
Reviews
There are no reviews yet.