Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
The Pincio cocktail table finds balance in a mix of materials and organic shapes. A smooth cast resin faux stone top with textured edges perches on a round plinth base in wirebrushed oak. The Millstone finish on the top perfectly complements the wood’s Trevin finish for a naturally chic design.
Product Details
| Cubes | 28.07 |
|---|---|
| Finish Shown | RSF – 343 Millstone |
| Motion Type | With Casters |
| Overall Product Height | 16 |
| Overall Product Width | 44 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Cocktail Table |
| Roomtype | Living |
| Shape | Round |
| Shipping Weight | 300.0 |
| Total Shipping Weight | 300.0 |
| Website Material | Resin and Wood |
| Heavy-duty casters | Yes |
| Wirebrushed oak base in Trevin finish, supporting faux stone top with smooth surface and textured edges in Millstone finish | Yes |
| Qty On Hand | |
| Depth | 44 in (111.76 cm) |
| Height | 16 in (40.64 cm) |
| Width | 44 in (111.76 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.