Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
In a dynamic blend of shape and materials, the Open Ended Console Table combines a pewter metal frame with a planked-wood motif in a natural medium wood finish with distressing and visible knots. The curved design has one fixed shelf and measures 74 W x 14 inches deep.
Product Details
| Carton Height | 38.00 |
|---|---|
| Carton Length | 16.50 |
| Carton Weight | 97.00 |
| Carton Width | 76.50 |
| Depth | 14.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 11.5 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 60.5 |
| Distressing | Yes |
| Height | 34.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Acacia Solids and Metal Tube |
| Number of Shelves | 1 |
| Shelf Opening | 48.75W x 11.5D x 12.75H |
| Shelf Weight Capacity | 100 lbs |
| Style | Casual |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 74.00 |
| Wood Distressing Type | Cutter Marks |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 58.42 |
| Image Role Data | {“7228_80184_206_207_85_room”:[“Room Image 1″],”7228_80184_206_207_85_room2”:[“Room Image 2″],”7228_80207_85_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”7228_80207_85_back_silo”:[“Silo Image |
Reviews
There are no reviews yet.