Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Symmetrical and timeless with a luxe mixture of materials, the soft and sophisticated Modern Mood Console Table has a narrow rectangle shape with rounded sides and a raffia-wrapped drawer front and top. Crafted of Quartered Oak Veneers with wire-brush detailing, it is finished in the dark Mink finish, accented by round knobs in a warm pewter finish wrapped in leather.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Narrow, rectangle shapeRaffia wrapped drawer box, drawer front and topDrawer is self-closingRounded sidesFinish: Mink finish: flat cut quartered oak veneers with wire-brush detailing in a dark, earthy brown with notes of black delivering a timeless aesthe | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Back Panel Description | Stained and sealed |
| Back Panel Material | MDF |
| Best Seller | No |
| Carton Height | 38.50 |
| Carton Length | 21.25 |
| Carton Weight | 207.60 |
| Carton Width | 81.25 |
| Center Drawer Dimensions | 22.125W x 11.25D x 3.875H |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 16.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Height | 34.00 |
| Left and Right Drawer Dimensions | 22.5W x 11.25D x 3.875H |
| Material Description | Oak Veneers and Raffia |
| Number of Drawers | 3 |
| Sales Panel | HF-6850-MINK-SP |
| Shelf Opening | 75.625W x 16D x 23.875H |
| Style | Modern/Contemporary |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Width | 78.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 166 |
| Image Role Data | {“6850_80451_89_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6850_80451_89_back_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back 3/4 Angle”],”6850_80451_89_top”:[“Top Silo Image 1”],”6850_80451_89_straight |
Reviews
There are no reviews yet.