Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Bring tight spaces to life with this stylish and chic four-drawer console that is only 12 inches deep. Crafted of Poplar and Hardwood Solids with Pecky Pecan Veneers, it is finished in a serene light gray aged finish that will blend in today’s most fashionable interiors.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Drawer Glide Location | Undermounted |
|---|---|
| Drawer Glide Material | Wood |
| Carton Height | 19.25 |
| Carton Length | 15.00 |
| Carton Weight | 166.10 |
| Carton Width | 76.00 |
| Center Drawer Dimensions | 18.75W x 8.25D x 2.75H |
| Center Drawer Weight Capacity | 5 lbs |
| Depth | 12.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Antique Pewter |
| Drawer Handle Material | Zinc Alloy |
| Height | 34.25 |
| Left and Right Drawer Dimensions | 8W x 6D x 2.75H |
| Left and Right Drawer Weight Capacity | 0 lbs |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Pecky Pecan Veneers and Resin |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 4 |
| Number of Shelves | 1 |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 180 lbs |
| Width | 72.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, chopping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 140.8 |
| Image Role Data | {“5620_85001_LTGY_room”:[“Room Image 1″],”5620_85001_LTGY_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5620_85001_LTGY_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
Reviews
There are no reviews yet.