Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Bernhardt Occasional offers a range of upscale designs for luxe living spaces. Elegant and curvaceous, the Solano demilune console table features a scrolled cast iron base supporting a clear glass top with a shaped dupont edge. A textured, aged bronze finish evokes a glamorous antique feel, while ornamental braid trim lends a look of timeless and tasteful luxury.
Product Details
| Cubes | 31.68 |
|---|---|
| Kitted Skus | 364912, 364913 |
| Overall Product Height | 32.50 |
| Overall Product Width | 60.63 |
| Pieces Shown | 364912 Console Table Top and 364913 Console Table Base |
| Product Style | Traditional |
| Product Type | Console Table |
| Program | Solano |
| Roomtype | Living |
| Shape | Demilune |
| Shipping Weight | 210.0 |
| Total Shipping Weight | 210.0 |
| Website Material | Glass and Metal |
| Clear 5/8″ thick (non-tempered) glass top with shaped dupont edge | Yes |
| Glides | Yes |
| Cast iron base with metal braid trim in Aged Bronze textured paint finish | Yes |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Depth | 22.25 in (56.52 cm) |
| Height | 32.50 in (82.55 cm) |
| Width | 60.63 in (154 cm) |
| Qty On Hand | 18 |
Reviews
There are no reviews yet.