Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Inspired by California wine country and influenced by the quaint bungalows and craftsman architecture of the region, the 24-inch round Vineyard Row End Table is crafted of Pecky Hickory Veneers with rustic hammered metal brackets beneath the top and the base. There are three legs and one fixed shelf.
Product Details
| One fixed shelfRound shapeThree legsRustic, hammered metal bracketsPatterned veneer on topFinish: Sonoma: a light and airy vibe, reminiscent of the crisp white wines of the Sonoma region. Rustic, hammered metal accents.Distressed Finished: Rasping, sandbl | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 14.00 |
| Carton Length | 28.50 |
| Carton Weight | 88.00 |
| Carton Width | 30.25 |
| Clearance | 4.625 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 24.00 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 21 |
| Distressing | Yes |
| Height | 25.50 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Pecky Hickory Veneers and Metal |
| Number of Shelves | 1 |
| Shelf Opening | 24W x 24D x 17.25H |
| Style | Casual |
| Table Shape | Round |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 24.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, sandblasting |
| Wood Distressing? | Yes |
| Wood Shelf Weight Capacity | 75 lbs |
| Weight | 66 |
| Image Role Data | {“6952_85001_80_80211_80_80116_86_6952_80216_80_room”:[“Room Image 1″],”SS925_LPH1_A_RCH_085_L_6952_80116_80211_80_6700_50005_02_room”:[“Room Image 2”],”SS925_LPH1_A_RCH_085_L_6952_80116_80_6 |
Reviews
There are no reviews yet.