Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Modern and serene, the Pryce headboard is fully upholstered with a stitched seam down the center. Clean lines and a minimalist aesthetic create a classic, understated look. The wooden feet are available in Smoke or Espresso finish.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Available Finishes | WDF – A01 Smoke and WDF – E01 Espresso |
|---|---|
| Bedsizes | California King, King and Queen |
| Com | 7 |
| Cubes | 43.05 |
| Fabric | B576-002 |
| Fabric Shown | B576-002 |
| Finish Shown | WDF – E01 Espresso |
| Overall Product Height | 46 |
| Overall Product Width | 82.5 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Headboard |
| Program | Upholstered Bed Program |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 93.0 |
| Sizelabel | King |
| Total Shipping Weight | 93.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Fully upholstered headboard with center stitched seam | Yes |
| Headboard is designed for use wtih standard bed frame | Yes |
| Depth | 6.63 in (16.84 cm) |
| Height | 46 in (116.84 cm) |
| Width | 82.5 in (209.55 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.