Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
The Rayleigh canopy bed puts a contemporary spin on a traditional look. While its form evokes 18th century European interiors, the bed features distinctly modern materials. Acrylic posts connect with polished stainless steel for a sleek, glossy effect. Upholstery on the headboard, footboard and side rails adds texture and warmth. The creative composition of this elegant piece brings a fresh and unique feel to the bedroom.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Bed Style | Canopy Bed |
|---|---|
| Bedsizes | King |
| Com | 5.75 |
| Cubes | 42.97 |
| Date Introduced | April 2016 |
| Division | Casegoods |
| Fabric | 1321-010 |
| Fabric Shown | 1321-010 |
| Floor To Top Of Side Rail | 19.50 in and 49.53 cm |
| Interior Bed Height | 8.86 in and 22.5 cm |
| Kitted Skus | 366A69, 366FR69, 366H69, 366M69 |
| Made To Order | Yes |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 90 |
| Overall Product Width | 82.63 |
| Pieces Shown | 366A69 Rayleigh Acrylic Components, 366FR69 Rayleigh Footboard/Side Rails, 366H69 Rayleigh Headboard and 366M69 Rayleigh Metal Components |
| Product Name Search | Rayleigh Fabric Canopy Bed-King |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Beds |
| Program | Upholstered Bed Program |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 375.2 |
| Sizelabel | King |
| Slat Height | 10.13 in and 25.73 cm |
| Total Shipping Weight | 375.2 |
| Website Material | Acrylic, Fabric and Metal |
| Acrylic posts and canopy with metal accent connectors in polished stainless steel | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Metal headboard and footboard frame with feet in polished stainless steel | Yes |
| Three slat support system with adjustable center support | Yes |
| Upholstered footboard panel and upholstered side rails | Yes |
| Upholstered headboard panel with black denim covered back | Yes |
| Product Type | Canopy Bed |
Reviews
There are no reviews yet.