Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Bernhardt Interiors offers a selection of luxurious beds featuring fine craftsmanship and a distinctly modern styling. Timeless and elegant, the fully upholstered Avery button-tufted bed has a clean aesthetic and a glamorous look. The tufted headboard adds unique character and a luxurious feel. The wooden feet are available in Smoke or Espresso finish.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Available Finishes | WDF – A01 Smoke and WDF – E01 Espresso |
|---|---|
| Bed Style | Panel Bed |
| Bedsizes | California King, Full, Queen and Twin |
| Com | 11 |
| Cubes | 25.79 |
| Fabric | B232-002 |
| Fabric Shown | B232-002 |
| Finish Shown | WDF – E01 Espresso |
| Floor To Top Of Side Rail | 13 in and 33.02 cm |
| Kitted Skus | 755FR63, 755H63 |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 54.50 |
| Overall Product Width | 61.38 |
| Pieces Shown | 755FR63 Avery Footboard/Side Rails and 755H63 Avery Headboard |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Beds |
| Program | Upholstered Bed Program |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 220.0 |
| Sizelabel | Full |
| Total Shipping Weight | 220.0 |
| Fully upholstered footboard and side rails – no button-tufting | Yes |
| No welt or nailhead trim | Yes |
| Fully upholstered button-tufted headboard | Yes |
| Espresso finish shown on feet; also available in Smoke finish | Yes |
| Interior Bed Depth | 77 in and 195.58 cm |
| Interior Bed Height | 13 in and 33.02 cm |
| Interior Bed Width | 56 in and 142.24 cm |
| Slat Height | 7 in and 17.78 cm |
| Top Of Slat | 6 in and 15.24 cm |
| Website Material | Fabric |
| Slat support system | Yes |
| Fabric Shown Discontinued | Discontinued |
| Depth | 83.13 in (211.15 cm) |
| Height | 54.50 in (138.43 cm) |
| Width | 61.38 in (155.91 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.