Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
The Graham camelback bed creates a look of understated elegance with a classic silhouette and a clean, modern aesthetic. In a nod to tradition, subtle nailhead trim traces the inside edge of the upholstered headboard. The upholstered side rails and footboard forgo ornamentation, bringing home the streamlined look. Exposed wood feet are finished in espresso.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Bed Style | Panel Bed |
|---|---|
| Bedsizes | California King and Queen |
| Cubes | 32.58 |
| Date Introduced | April 2017 |
| Division | Casegoods |
| Express Ship | Yes |
| Fabric | B203-200 |
| Fabric Shown | B203-200 |
| Finish Shown | WDF – E01 Espresso |
| Instock | Yes |
| Interior Bed Height | 15 in and 38.1 cm |
| Kitted Skus | 751FR5Q, 751H65Q |
| Nailhead Shown | NF – 10 Nickel |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 54 |
| Overall Product Width | 83.75 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Pieces Shown | 751FR5Q Graham Footboard/Side Rails and 751H65Q Graham Headboard |
| Product Name Search | Graham Fabric Panel Bed-California King |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Beds |
| Program | Upholstered Bed Program |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 205.0 |
| Sizelabel | California King |
| Slat Height | 7.25 in and 18.41 cm |
| Total Shipping Weight | 205.0 |
| Fully upholstered footboard and side rails – no nailhead | Yes |
| Espresso finish on feet | Yes |
| Fully upholstered camelback headboard with nailhead trim | Yes |
| Floor To Top Of Side Rail | 15 in and 38.1 cm |
| Interior Bed Depth | 86 in and 218.44 cm |
| Interior Bed Width | 74 in and 187.96 cm |
| Qty On Hand | 8 |
| Top Of Slat | 7.75 in and 19.68 cm |
| Website Material | Fabric |
| Slat support system | Yes |
| Fabric Shown Discontinued | Discontinued |
Reviews
There are no reviews yet.